Глава
5
Десислава Величкова, фармацевт и копирайтър

Контрол
на заболяването
вкъщи

Десислава Величкова, фармацевт и копирайтър
Глава
5

КОНТРОЛ НА КРЪВНОТО НАЛЯГАНЕ

Как да изберем апарат за
кръвно налягане?

Вече отбелязахме, че редовното измерване на кръвното налягане е важно. Проучванията показват, че пациентите, които следят редовно кръвното си вкъщи, постигат по-добър контрол, а когато има добър контрол на кръвното, рискът от сърдечносъдови усложнения намалява.

За да измерваме кръвното си вкъщи обаче, ни е необходим подходящ апарат. Ето и какви са опциите:

1. Механичен апарат за кръвно налягане
Механичните апарати за кръвно налягане са най-достъпни. При тях както надуването на маншета, така и отпускането му се случват ръчно. Недостатъкът им е, че може да е трудно да постигнем точно измерване с една ръка и ще имаме нужда от помощ от близък човек. Механичният апарат за кръвно има и една друга особеност – трябва да се научим да използваме стетоскоп (лекарска слушалка), за да определим точно горната и долната граница на кръвното. Стетоскопът трябва да бъде поставен на точно определено място в сгъвката на лакътя. Необходимо е да тренираме ухото си да долавя определени звуци. Ако боравим правилно с него, механичният апарат може да даде доста точни резултати.

2. Полуавтоматичен апарат за кръвно налягане
При полуавтоматичните апарати за кръвно надуването на маншета се случва ръчно, а отпускането – автоматично. Апаратът измерва и показва стойностите на екран. Така се улеснява измерването на кръвното налягане. Повечето такива апарати долавят и нарушения в сърдечния ритъм. Цената им също е относително достъпна. Имат по-дълъг живот на батерията, но може да са малко по-неточни.
3. Електронен апарат за китка
Те са най-удобните апарати за самостоятелно ползване, но обикновено дават най-неточните измервания. Не ви препоръчваме да си купувате такъв, ако имате хипертония или сте на възраст над 45 години.

4. Електронен апарат за ръка
Това е най-точната, но и най-скъпата опция. При този тип апарати поставяме маншета на мишницата, натискаме „Старт“ и получаваме резултат. Повечето имат и функция за запаметяване на последните няколко стойности, а също могат да доловят и нарушения в сърдечния ритъм. Препоръчваме ви именно такъв тип апарат за ефективно и точно проследяване на кръвното вкъщи.

Колко често трябва да си мерите
кръвното вкъщи?

Няма фиксирано правило за това, но 1 – 2 пъти в седмицата е оптимално. Разбира се, винаги когато се почувстваме недобре, проверяваме дали не е свързано и с кръвното.

Имайте предвид, че кръвното налягане се променя в различните часове от денонощието. То се покачва при физическо усилие и намалява при покой. За да преценим дали кръвното налягане е в рамките на нормалното, е необходимо меренето да се осъществява, като спазваме определени правила.

Как правилно да си мерим кръвното?

Не само апаратът е важен, за да получим точен резултат. Трябва да вземем предвид следното:
• Поне 5 – 10 минути преди измерването не трябва да се движим и да говорим. По време на процеса трябва да сме в пълен покой.
Препоръчително е да сме седнали удобно с некръстосани крака.
• Измерването на кръвното налягане се извършва на лявата ръка. Тя трябва да е стабилно подпряна на твърда повърхност.
• Не консумираме течности и храна, не пушим и не се къпем поне половин час преди измерването.
• Препоръчително е измерването да се случва по едно и също време всеки ден, защото стойностите му варират през денонощието.
• Правим три поредни измервания едно след друго, като изчакваме по 1 минута между тях.

Как да интерпретираме
резултатите?

След като вече сме измерили кръвното си налягане, вероятно ще искаме да знаем какво значат тези стойности. Ето и някои общи насоки:
• До 120/80 mmHg – нормално кръвно налягане;
• До 130/90 mmHg – нормално високо кръвно налягане;
• Над 130/90 mmHg – хипертония.

Ако изведнъж се почувстваме зле и при измерване на кръвно налягане забележим изключително високи стойности, които са необичайни за нас, търсим помощ от лекар.

Ако в три поредни дни имаме високо кръвно налягане, се обръщаме към лекар.

Какви са основните класове
лекарства за кръвно
и какво е тяхното действие?

Ако имате артериална хипертония, лекарят ни вероятно ни е изписал лекарства за понижаване на кръвното. Те действат по два основни начина:
1. Разширяват кръвоносните съдове. Така действат АСЕ инхибиторите (ще ги разпознаем по наставката -прил), АТ1-блокерите (сартани), калциеви антагонисти (-дипин, -памил, -тиазем), бета блокери (-лол).
2. Намаляват количеството течност в кръвоносните съдове. Така действат тиазидните и бримковите диуретици.

За повече информация относно конкретните лекарства, които приемаме, включително такава за механизма им на действие и нежеланите лекарствени реакции, се обръщаме към лекар или фармацевт.

С каква честота и продължителност
трябва да се приемат лекарствата?

Обикновено лекарствата за кръвно трябва да се приемат един до два пъти дневно. Задължително е обаче да се придържаме към приема им по начина, по който са изписани. В противен случай може да получаваме симптоми на прекалено ниско кръвно в едни моменти, а в други кръвното налягане да се вдига опасно високо.

КОНТРОЛ НА КРЪВНАТА ЗАХАР

Поддържаната в нормални граници кръвна захар вкъщи е възможност за всеки да решава ежедневните си проблеми с лекота и да живее спокоен и едновременно с това интересен живот, като следва изброените стъпки:
• Приема редовно назначените лекарства за диабет.
• Следи редовно кръвната си захар. Съществуват модерни и лесни начини за измерването ѝ.
• Записва резултатите от измерванията в тефтерче, тетрадка или дневник и ги носи при всяко посещение при лекаря. Значителното опростяване на тестовете е особено ценно за хората, които водят активен начин на живот.

Как правилно да мерим кръвната си
захар и как да интерпретираме
резултатите?

1. Ако сме на инсулинова терапия, трябва да проверяваме кръвната си захар преди всяка инжекция, а понякога и преди лягане. Това означава 2 до 4 пъти дневно.
2. Ако приемаме таблетки, трябва да измерваме кръвната си захар 1 до 2 часа преди закуска (или след всяко хранене). Добре е да се направи и тест за захар в урината.
3. Ако сме на комбинирана терапия, трябва да измерваме кръвната си захар преди инжекцията, а в урината – 1 час след закуска.

Стойностите на кръвната захар достигат най-високото си дневно ниво след закуската, освен ако няма грешки в диетата. Ако в урината има захар, правим тестовете всеки ден. Ако няма, 2 – 3 теста на седмица са достатъчни. Най-добре е да обсъдим подробностите с лекуващия си лекар.

Лечебната цел е урина без захар един час след закуска и по възможност нормални стойности на кръвната захар сутрин на гладно. Ако са завишени (над 6,1 mmol/l), обсъждаме с лекаря си дали терапията е подходяща.

Какви са основните класове
лекарства за диабет и какво е
тяхното действие?

Лекарствата за диабет се разделят най-общо на две групи: инсулинова и неинсулинова терапия. С инжекция инсулин можем да компенсираме липсата на секрецията му от панкреаса. Но тъй като невинаги това е проблемът, неинсулиновата терапия може да се окаже по-добра алтернатива.

Лекарствата обикновено се приемат през устата и действат по следните механизми:
• Карат тялото ни да секретира инсулин;
• Карат клетките ни да искат да приемат глюкозата от кръвта;
• Улесняват отделянето на излишната захар с урината.

С каква честота и
продължителност трябва да се
приемат лекарствата?

Лекарствата за диабет трябва да се приемат ежедневно. В зависимост от вида, приемът може да варира от веднъж дневно до няколко пъти на ден, като следваме предписанието на лекаря си.

За какво да внимаваме,
ако сме диабетици?

1. Хипогликемия
Понижението на кръвната захар под 4 mmol/L при хора с диабет се нарича хипогликемия. Тя се проявява със следните признаци:
• Отпадналост и слабост;
• Раздразнителност;
• Нарушена концентрация;
• Прималяване и изпотяване;
• Сърцебиене;
• Премрежване на погледа / двойно виждане;
• Неконтролируем глад.

При признаци на хипогликемия, трябва незабавно да приемем захар. Може да го направим, като изпием 15 грама кристална захар, разтворена в чаша вода, приемем 1 супена лъжица мед или чаша безалкохолно. При хипогликемия не е подходящо да приемаме напитки с подсладител, шоколад или тестени изделия.

Необходимо ли е да си мерим
кръвната захар вкъщи?

Краткият отговор е да. Кръвната захар е основният показател, по който можем да разберем дали диабетът е под контрол, или не. Измерването на кръвната захар вкъщи се случва с капилярна кръв от пръст с помощта на апарат. Но е важно да изследваме и урината си за наличие на захар редовно. Това може да се случи с помощта на тест ленти.

Как да изберем апарат
за измерване на кръвна захар?

Глюкомерите работят с лентички, които се поставят в апарата и върху които се слага малка капка кръв. А ето какво трябва да имаме предвид, когато избираме апарат:
Колко струват лентичките – понякога се случва така, че глюкомерът е на ниска цена, а лентичките са значително по-скъпи. Попитайте в аптеката за различните опции.
Видими ли са цифрите – диабетът понякога влошава зрението. Затова се убедете, че екранът е достатъчно ярък и видим.
Колко кръв е нужна – при деца и жени е добре да се избере устройство, което работи с по-малко кръв. Причината е, че техните пръсти са по-малки и може да има затруднения с получаване на капка с нужната големина.

Не забравяйте обаче, че случайни, леки понижения на кръвната захар означават зле контролиран диабет.

От друга страна, тежката хипогликемия е сериозно, животозастрашаващо състояние с преобладаващи психични промени, провокирани от недостатъчно захар в мозъка. Тя прилича на пиянство и може да се прояви със следните признаци:
• Нарушение в концентрацията;
• Двойно виждане;
• Виене на свят, залитане;
• Клоунско поведение, агресия;
• Помътняване на съзнанието;
• Изпадане в безсъзнание;
• Гърчове, спазми.

Как да се предпазим от хипогликемии?
• Храним се редовно и с достатъчно количество.
• Мерим редовно кръвната си захар.
• Не излизаме от вкъщи без нещо сладко.
• След всяка хипогликемия търсим внимателно причината и я коригираме своевременно.

От 2018 година фондация „Очи на 4 лапи“ и „Сервие България“ са в близко партньорство за намаляване риска от хипогликемии.
„Сервие България“ спонсорира обучението на високоспециализирани кучета за лични асистенти на пациенти с диабет.
Кучетата асистенти, обучени от сертифицираните треньори на фондация „Очи на 4 лапи“, са допълнителна възможност за контрол на хипогликемиите при хората с диабет. Те могат да разпознават миризмата при промяната в нивата на кръвната захар на техния собственик и да сигнализират при хипогликемични кризи. В тези случаи реагират чрез побутване с нос, побутване с лапа или лай. Често кучетата сигнализират 10 – 15 минути преди електронните устройства за измерване на кръвна захар. Това позволява на пациента да вземе мерки и да избегне големи колебания на нейните стойности, водещи до усложнения.

2. Грижа за краката
При диабет и особено при недобър контрол на кръвната захар е възможно нарушение в кръвоснабдяването и увреждане на нервите на стъпалата и крайниците.

Признаците за това са:
• Чувство за студ;
• Усещане за изтръпване или мравучкане;
• Нощна болка при покой;
• Спазми на прасците при покой;
• Суха, напукана, изглеждаща като пергамент кожа;
• По-слабо от преди усещане за топлина и болка;
• Безболезнени рани;
• Болезнено зачервяване на пръстите.

Поради увреждане на нервите от високата кръвна захар може да загубим чувството за топлина, болка, студ и натиск. Последствията са наранени крака, нелекувани със седмици. Ето защо е важно всеки ден да ги оглеждаме. Нека това стане част от ежедневната рутина – вечер преди лягане или сутрин, докато пием кафето си.

Как да се предпазим от наранявания на краката?
• Всеки ден сменяме чорапите си;
• Избираме естествени материи;
• Приемаме достатъчно храни с витамин В.

Приложение Diabetes Words

Безплатното приложение Diabetes Words на „Сервие“ на български език с достъпна информация за диабета и неговия контрол е разработено съвместно с пациенти и представлява изключително ефективен инструмент за допълване на информационните нужди още при първа среща с диагнозата диабет.

Diabetes Words е приложение, създадено както за пациентите с диабет тип 2, така и за техните близки. То предоставя полезна информация на достъпен език и е безценен помощник в разбирането на диагнозата „диабет“ и начините за пълноценен живот със заболяването. Можете да го свалите безплатно от Google Play или App Store.

КОНТРОЛ НА ХОЛЕСТЕРОЛА И ЛИПИДИТЕ

Съществуват ли надеждни начини за
изследване на холестерола вкъщи?

За съжаление, не съвсем. Налични са различни модели апарати за измерване на холестерола у дома, но най-надеждният метод си остава изследването му в лаборатория. Но ако вече е установено, че имате дислипидемия, вероятно лекарят ви е посъветвал да промените диетата си и ви е изписал лекарства. Прочетете повече в глава „Хранене“ за подходящата диета, а надолу ще ви разкажем повече за лекарствата, които вероятно приемате.

Какви са основните класове
лекарства за холестерол и какво е
тяхното действие?

Лекарствата за холестерол помагат, като намаляват усвояването на мазнините от храната или увеличават метаболизма им в черния дроб. Сред тези, които влияят върху преработката на холестерола, са статините и фибратите. Говорете с лекаря или фармацевта си, за да разберете повече за механизма на действие на приеманите лекарства и за нежеланите лекарствени реакции.

С каква честота и
продължителност трябва да се
приемат лекарствата?

Лекарствата за дислипидемии се приемат обикновено веднъж дневно. При назначена терапия е добре да не я преустановяваме сами, а да изследваме нивото на холестерола в кръвта си поне 2 пъти в годината, тъй като може да се наложи промяна на първоначално предписаната доза.

Други фактори, на които да
обърнем внимание

Наднормено тегло и затлъстяване

Високият холестерол обикновено не е сам. Често е последствие от други заболявания. Наднорменото тегло и затлъстяването почти винаги водят до дисбаланс на липидите в кръвта, както и до други проблеми. Важно е да се погрижим за теглото си посредством движение и здравословно хранене. Вижте как в главите „Физическа активност“ и „Хранене“.

Диабет

Когато ви разказахме за диабета, подчертахме, че той повишава риска от сърдечносъдови заболявания, характерни с дисбаланс в липидите. При диабет е важно да поддържаме кръвната си захар в норма, за да се предпазим и от висок холестерол.

Менопауза

Половите хормони на жените – естроген и прогестерон, ги предпазват от сърдечносъдови заболявания и висок холестерол. Затова младите мъже в сравнение с младите жени по-често имат висок холестерол и сърдечносъдови проблеми. А когато жените влязат в менопауза, женските полови хормони падат рязко и защитното им действие намалява. Затова, ако влизате в менопауза, попитайте лекаря си как да избегнете високия холестерол и високото кръвно налягане.

ЛЕКАРСТВЕНА ТЕРАПИЯ

Каквото и да е състоянието ни, промените в начина на живот невинаги успяват да ни върнат в идеално здраве. В такива случаи лекарите ще изпишат лекарства. Когато става дума за хронични заболявания, лекарствената терапия в съчетание с промяна в стила на живот може значително да забави напредването на заболяването и да отложи възможните усложнения напред във времето.

Често при хроничните заболявания лекарствената терапия остава за цял живот. Изключително важно е да приемаме лекарствата по начина, по който са предписани. Затова ще дадем няколко съвета как да не се забравят.

Кое може да помогне
пропуснем прием?

Пиенето на лекарства като част от друг навик

Всеки си мие зъбите сутрин и вечер. Добре е да пием лекарствата си точно след това. Така всеки път, в който се наслаждаваме на тъкмо изчистените си зъби и свеж дъх, ще се сещаме и за лекарствата си.

Аларми

Алармите са просто и ефективно решение за редовния прием на лекарства. Навийте си по една за всяко време от деня, в което трябва да ги приемате.

Кутия за лекарства

Когато подредим вкъщи, ставаме по-старателни в поддържането на дома си. По подобен начин, когато организираме лекарствата си в специална кутия, шансът да забравим да ги пием намалява значително.
С кутията намаляваме и риска да забравим да вземем лекарствата, когато тръгваме на път. Независимо дали отиваме на почивка или в командировка, тя трябва да присъства в списъка за събиране на багаж. Важно е да я носим навсякъде и да не прекъсваме терапията си.

Колко често трябва да ходим на
контролен преглед?

Прогресът е важен, когато става въпрос за хронични заболявания. А най-добре може да го отчете лекар. Препоръчваме посещения поне веднъж на 3 месеца, за да проследява състоянието ви. Той може своевременно да намира по-добри решения за вашето лечение.

ПОДКРЕПА ОТ СЕМЕЙСТВОТО И СРЕДАТА

Стъпките за промяна на навиците, които описахме, са добро начало, но със сигурност ще са по-ефективни с подкрепата на семейството, колегите и приятелите ви. За да се придържате лесно към новия си начин на живот, приобщете и близките си към него. Ето две идеи как да го постигнете:

Здравословни семейни обяди

Семейните традиции са любима част от ежедневието, затова създайте нова. Съберете всички на обяд със здравословни и питателни ястия. Така ще видят, че здравословният начин на хранене не е скучен или безвкусен, докато същевременно заедно се радвате на приятни емоции около трапезата.

Спортни следобеди с приятели

Дългите и мъчителни тренировки могат да ви демотивират да се движите. Но спортни игри като тенис и футбол или дори просто разходка в парка в компанията на добри приятели звучат като доста по-приятно занимание. Така не само ще се раздвижвате, а и ще се срещате по-често с близки хора.

ВАЖНИ ИЗВОДИ ОТ ТАЗИ ГЛАВА

• Първа стъпка към по-добро здраве е да променим начина си на живот към по-добро. Това включва както движение и хранене, така и проследяване на здравословното.

• Придържане към лекарствата, предписани от лекар. С тяхна помощ можем да контролираме състоянието си и да се радваме на пълноценен живот въпреки заболяването.

• Приобщаване на околните към новия ни начин на живот. Така ще се чувстваме по-щастливи, докато се грижим за здравето си.

глава 4 глава 6