Глава
1
Десислава Величкова, фармацевт и копирайтър

Кардио-метаболитни
заболявания и
сърдечносъдов риск

Десислава Величкова, фармацевт и копирайтър
Глава
1

АРТЕРИАЛНА ХИПЕРТОНИЯ

Всички сме чували изразите „Имам кръвно“, „Вдигнах кръвно“, „Високо ми е кръвното“. Всички те се отнасят за заболяване, което на медицински език се нарича артериална хипертония.

Но какво е кръвното налягане изобщо?

Кръвта носи кислород и хранителни вещества до всичките ни тъкани и органи. За да стигне до тях, тя се движи благодарение на ритъма на сърцето ни. А кръвоносните съдове са пътищата, по които тя минава.

Представете си кръвоносните ни съдове като тръбички, които вместо от метал, са изградени от мускул. Ако са твърде меки, кръвта ще ги раздува като балон и ще спира да се движи. А ако са прекалено твърди, на сърцето ще му е нужна много по-голяма сила, за да бие.

Когато сърцето тупти, то се свива и разпуска. При всяко отпускане се напълва с кръв, а при всяко свиване изпомпва кръв към тялото. Тя упражнява налягане върху стените на съдовете ни, което ги кара да се съкращават. Именно това е кръвното налягане – налягането на кръвта върху кръвоносните съдове. При съкращаването на съдовете кръвното налягане се увеличава. А в момента, в който сърцето се напълва с кръв и се отпуска, съдовете имат шанс да си починат и се отпускат леко за момент. Това е причината да имаме две стойности, когато си измерваме кръвното – систолна (горна граница) и диастолна (долна граница).

Вече знаете, че нормалните стойности на кръвното налягане са 120/80 mmHg. Когато то е по-ниско от това, може да се почувствате зле, да ви се гади, да ви причернее или дори да припаднете. Затова вероятно бързо взимате мерки. А когато кръвното налягане е високо, понякога може да нямате симптоми. Но е важно да се погрижите за високото кръвно така, както за ниското кръвно, защото може да има много сериозни последици.

Артериална хипертония — що е то и
от какво се предизвиква?

Високото кръвно налягане има много просто определение – кръвно налягане, което е по-голямо или равно на 140/90 mmHg при измервания в два поредни дни. То може да няма симптоми, затова е важно да го измервате редовно.

Тъй като засяга кръвоносните съдове из цялото тяло, причините за високото кръвно налягане могат да са различни. От една страна, ако ваш роднина страда от хипертония, има опасност и вие да развиете. Заболяванията на бъбреците и диабетът също повишават риска. Но диетата ви, навиците ви като тютюнопушене и консумация на алкохол и теглото ви също имат значение. Ако се придържате към здравословен начин на живот, можете да поддържате кръвното си в норма лесно и дългосрочно.

Защо артериалната хипертония
е проблем?

На първо място, високото кръвно налягане е вредно за вашите кръвоносни съдове. Ако по една тръба пуснете вода с твърде високо налягане, тръбата може да издържи известно време, но в един момент може да се спука. Кръвоносните ни съдове рядко се спукват, но високото кръвно налягане определено ги уврежда. А това може да доведе до мозъчни, сърдечни и бъбречни проблеми, включително инфаркт и инсулт.

Най-лесният начин да се предпазите от усложненията, свързани с високото кръвно налягане, е да го следите редовно. Ако забележите повишени стойности, обърнете се към лекар, който ще ви помогне да го намалите до нормални нива.

ДИСЛИПИДЕМИЯ

Зад сложния на пръв поглед термин„дислипидемия“ седи нещо простичко – дисбаланс в липидите в кръвта. И тъй като балансът е ключът към здравето, дислипидемията може да създаде проблеми. Но защо? Прочетете надолу, за да разберете.

Малко повече за липидите в кръвта ви

Мазнините в тялото ни са много. Наистина много. Обикновено около 20% от телесната ни маса са мазнини. Приемаме ги с храната, складираме ги под кожата, а дори ги носим и с кръвта си. Но не всички мазнини в тялото ни – особено в кръвта – са еднакви.

В кръвта ни можем да намерим обикновени мазнини (триглицериди) и добре познатия ни холестерол. Холестеролът обаче бива два основни вида с много различни роли.

От една страна, имаме холестерол с висока плътност (high-density, HDL). За него често можете да чуете, че е „добрият“ вид. Ролята му e да пренася мазнини от тъканите към черния дроб, където се превръщат в други полезни за нашия орга- низъм вещества – витамини и хормони. А от друга страна, имаме холестерол с ниска плътност (low-density, LDL). Неговата функция е да пренася мазнини от черния дроб към тъканите, където да се складират. За него често можете да чуете, че е „лош“.

Истината обаче е, че няма добър и лош холестерол. И двата вида изпълняват определена функция и трябва да са в баланс. Но когато има проблем, LDL холестеролът се повишава, а HDL намалява. Този дисбаланс вече крие много рискове.

Какви са рисковете от дислипидемията?

Нарушеният баланс на липидите е вреден основно за кръвоносните съдове. Дислипидемията, особено в съчетание с високо кръвно, може да доведе до атеросклероза – стеснение на един или няколко кръвоносни съда от наслагвания от липиди. Така тъканите, намиращи се след стеснението, гладуват, защото не могат да получават кислород и хранителни вещества. Това може да ги увреди. А ако съдът се запуши, може да доведе до смърт на части или цели органи. Това е един от начините за развитие на инфаркт и инсулт. Затова е важно да изследвате кръвните си показатели поне веднъж годишно.

ДИАБЕТ И ПРЕДДИАБЕТ

Жажда, често уриниране, непрестанен глад… Да, говорим за диабета. Той още е наричан захарна болест, защото кръвната захар на хората с това заболяване често е много висока. Но какво представлява всъщност?

Диабетът — какво, защо и как?

Диабетът е метаболитно заболяване, при което не оползотворяваме глюкозата в кръвта ни правилно заради неадекватна секреция на инсулин. Глюкозата е ценен енергиен източник и е нормално в определени количества да се намира в кръвта ни. Но ако е твърде много, може да предизвика неприятности.

Когато се храним, от червата към кръвта ни преминава глюкоза. След това започваме да секретираме инсулин от панкреаса. Той сигнализира на тъканите, че трябва да приемат глюкоза от кръвта, за да се нахранят. Този фин баланс на секреция на инсулин и реакция на тъканите се нарушава, когато имаме диабет, и кара глюкозата да остава в кръвта ни.

Защо диабетът е проблем?

Неконтролираният диабет може да предизвика редица усложнения в цялото ви тяло. Високата кръвна захар:

• Потиска имунната система. По този начин имате висок риск от сериозни инфекции на кожата, дихателните и пикочните пътища.
• Уврежда защитните обвивки на нервите. По този начин се развива състоянието диабетна невропатия, при което се усеща мравучкане в крайниците или пълна загуба на чувствителност.
• Вреди на зрението ви. Затова диабетиците страдат по-често от глаукома, например.
• Поврежда кръвоносните ви съдове. Това води до най-сериозните усложнения на диабета: сериозно увреждане на бъбреците, много по-висок риск от исхемична болест на сърцето, инфаркт и инсулт.

Видове диабет

Вероятно сте чували, че има два типа диабет, затова нека ви разкажем повече за тях:

1. При диабет тип 1 високата кръвна захар се предизвиква от това, че панкреасът ни не секретира достатъчно инсулин. Така тъканите гладуват. Хората с диабет тип 1 отслабват рязко, защото започват да използват мастните си запаси като храна.
2. При диабет тип 2 панкреасът ни секретира достатъчно инсулин в началото. Проблемът тук е, че тъканите ни не са чувствителни към него и не поглъщат глюкозата от кръвта. Това състояние се нарича инсулинова резистентност или накратко – преддиабет. Преддиабетът е обратим, ако предприемете конкретни мерки. Но ако продължи да се развива, с времето панкреасът ни се уморява да секретира инсулин – намалява секрецията и постепенно я спира.

Как се развива диабет и как да се предпазим?

От една страна, е трудно да предвидите дали ще развиете диабет тип 1. Рискът ви е значително по-висок, ако ваш роднина страда от него, а диетата и начинът ви на живот нямат отношение към заболяването.

От друга страна, диабет тип 2 зависи от много повече фактори. Ако имате роднина с диабет тип 2, отново рискът да го развиете е по-висок. Но начинът на живот има голямо отражение. Ако залагате на нездравословна храна, липса на движение и наднормено тегло, е много вероятно да развиете преддиабет, а след това и диабет тип 2. Но ако се храните балансирано, движите се достатъчно и поддържате здравословно тегло, рискът е минимален.

ИСХЕМИЧНА БОЛЕСТ НА СЪРЦЕТО

Мускулите ни са нещо чудно – имат силата да издържат цялото ни тегло и да ни преместват в пространството. Но най-ценният мускул в тялото е сърцето. А когато то не се храни както трябва, възниква исхемичната болест на сърцето. По-надолу ще се опитаме да ви обясним как и защо.

Малко повече за исхемичното болест
на сърцето

Мускулите в нашето тяло изискват кислород и глюкоза, за да работят. Те ги получават чрез кръвта. Сърцето не прави изключение – и то иска същия тип енергия. Но, за разлика от двигателните ни мускули, които невинаги работят, сърцето винаги помпа кръв. Затова неговите нужди са големи, а когато не се покриват, може да има проблем.

Исхемичната болест на сърцето е точно това – липсата на достатъчно кислород. Най-честата проява на исхемичната болест на сърцето е така наречената гръдна жаба – остра болка в областта на сърцето при физическо усилие. Това е начинът му да ви сигнализира, че нещо не е наред.

От какво се предизвиква?

Кръвта достига до сърцето, за да му даде кислород, през коронарната артерия. Когато коронарната артерия се стесни, може да предизвика глад на сърдечния мускул. Това може да се случи по два начина:

• В част от артерията е възможно да се получи спазъм. Стените на артериите са изградени от мускул. Когато мускулите на тялото ни получат крампа, е доста болезнено. По същия начин се случва и със сърцето. Това обаче засяга относително малко хора с тази болест.

• Част от артерията може да се запуши частично. Причината за това най-често е атеросклероза или още натрупване на липиди от вътрешната част на артерията, за което говорихме в част „Дислипидемия“. При частично запушена артерия, когато извършвате физическа активност и сърцето ви има нужда от повече кислород, през съда не може да премине достатъчно кръв.

Какви са усложненията от исхемичната
болест на сърцето?

Исхемичната болест на сърцето може да доведе до две доста сериозни състояния, когато не е контролирана. От една страна, сърдечната недостатъчност – сериозно увреждане на сърцето, при което то не може да изпомпва достатъчно кръв за тялото – е много вероятна. А от друга страна има голям риск от инфаркт.

Какви са рисковите фактори?

Както споменахме, дислипидемията определено повишава риска от исхемична болест на сърцето. Високото кръвно налягане и диабетът също имат отношение, защото увеличават риска от атеросклероза.
Затова здравословният начин на живот е ключов, за да се предпазите не само от едно от тези заболявания, а от всички тях.

ВАЖНИ ИЗВОДИ ОТ ТАЗИ ГЛАВА

• Невинаги сериозните заболявания имат симптоми. Въпреки това е изключително важно да се погрижите за тях възможно най-бързо.

• Артериалната хипертония, дислипидемията, диабетът и исхемичната болест на сърцето често вървят в комбинация. Ако контролирате заболяванията си правилно, ще предотвратите развитието на нови.

• Здравословният начин на живот е най-добрата превенция независимо дали сте генетично предразположени към заболяванията, или не.

начало глава 2